Hipercholesterolemia odnosi się do nadmiaru cholesterolu we krwi i jest czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.
Od 50 roku życia systematycznie bada się poziom cholesterolu: co trzy lata w przypadku mężczyzn i co pięć lat w przypadku kobiet. Badanie poziomu cholesterolu to po prostu badanie krwi na czczo w celu określenia profilu lipidowego. Badanie to pokazuje poziom złego cholesterolu LDL (uznawanego za prawidłowy, gdy jego poziom jest niższy niż 1,6 g/l), poziom dobrego cholesterolu HDL (który powinien wynosić od 0,35 do 0,60 g/l) oraz poziom trójglicerydów. Dane te są wykorzystywane do obliczenia całkowitego cholesterolu, który jest mniejszy niż 2 g/l.
Cholesterol: jaka jest jego normalna wartość w zależności od wieku?
Normalna wartość cholesterolu całkowitego różni się w zależności od wieku i płci. U kobiet w wieku 45-60 lat powinna wynosić od 1,55 do 2,55 g/l. Dla kobiet po 60 roku życia powinna wynosić od 1,40 do 2,65 g/l. Progi te mogą się różnić, jeśli występują u Ciebie pewne czynniki ryzyka: palenie tytoniu, cukrzyca, nadwaga lub wysokie ciśnienie krwi. Podczas gdy monitorowanie poziomu cholesterolu jest ważne, ważne jest również, aby przyjąć zdrowy styl życia, aby kontrolować poziom cholesterolu.
Przez długi czas wysoki poziom cholesterolu oznaczał przyjmowanie leków i stosowanie odpowiedniej diety. Jednak ostatnie badania dowodzą, że od 60 roku życia poziom cholesterolu LDL nie jest już tak zły… Może nawet sprzyjać długowieczności! Z drugiej strony, zbyt wysoki poziom “dobrego” cholesterolu może stać się czynnikiem ryzyka.
Jeśli ważne jest, aby wiedzieć, jak rozszyfrować swój poziom cholesterolu, ważne jest również, aby zasięgnąć porady lekarza, aby ustalić, czy leczenie jest konieczne. W niektórych przypadkach wysoki poziom cholesterolu może być związany z określonymi metodami leczenia lub z określonymi chorobami – zwłaszcza z chorobami nerek lub wątroby. W takim przypadku lekarz rodzinny może zalecić częstsze badania poziomu cholesterolu w celu monitorowania stanu zdrowia.