Rak piersi. Dlaczego powinnaś skonsultować się z lekarzem, jeśli skóra na piersi łuszczy się?

kobieta

Jeśli badanie palpacyjne piersi może zaalarmować Cię o możliwym raku piersi, ważne jest również wykonanie badania wzrokowego. Bo tak, pewne znaki na skórze piersi powinny być zauważone. Dotyczy to w szczególności łuszczącej się skóry na piersiach.

Guzek, zmiana rozmiaru piersi lub wyglądu brodawki sutkowej.

Te objawy mogą świadczyć o raku piersi i wymagają konsultacji lekarskiej. Można je zidentyfikować podczas samobadania piersi, procedury, która pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości.
Procedura ta jest zalecana jako dodatek do regularnych badań lekarskich, ponieważ pozwala dobrze poznać swoje ciało, a czasem wcześnie wykryć raka piersi i być w stanie dobrze się nim zaopiekować.

Łuszcząca się skóra piersi — potencjalny objaw raka piersi.

Celem samobadania nie jest tylko samodzielne wyczucie piersi. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie oględzin, ponieważ pewne oznaki powinny przyciągnąć uwagę. Dotyczy to zwłaszcza łuszczącej się skóry na piersiach, która może świadczyć o raku piersi.
Inne podejrzane objawy, na które należy zwrócić uwagę w obrębie skóry klatki piersiowej to zaczerwienienie, nierówna skóra lub wygląd skórki pomarańczowej. Należy zwrócić uwagę na obrzęk, czyli opuchliznę piersi. Należy również obserwować brodawkę sutkową: jeśli jest pępowinowa, tzn. cofa się, podczas gdy wcześniej tego nie robiła, również wskazana jest konsultacja. Te objawy nie muszą być jednoznaczne z rakiem piersi, ale wymagają konsultacji lekarskiej.

Rak piersi: na jakie inne objawy należy zwrócić uwagę?

Kolejnym krokiem w samobadaniu jest obmacanie piersi trzema palcami dookoła, uważając, aby nie pominąć żadnego miejsca, a następnie sprawdzenie pach i obojczyków. Należy również ścisnąć brodawkę sutkową, aby sprawdzić, czy jest w niej jakaś wydzielina. Wszystkie te gesty pozwalają ci dobrze poznać swoje piersi, abyś mogła szybko zareagować w dniu, w którym wydarzy się coś niezwykłego.
Oprócz objawów skórnych, inne objawy, zauważone podczas tych badań – lub poza nimi – powinny dać powód do niepokoju: pojawienie się guzka w piersi, twardych węzłów w pachach, zmiana wielkości lub kształtu piersi. Jeśli rak nie zostanie zdiagnozowany tak szybko, jak tylko pojawią się pierwsze objawy, guz może rosnąć i rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Mogą to być bóle kości, nudności, utrata apetytu, utrata masy ciała, żółtaczka, duszność, kaszel, wysięk opłucnowy, bóle głowy, podwójne widzenie i osłabienie mięśni.