Znieczulenie ogólne w leczeniu dentystycznym

stomatologia w narkozie

Znieczulenie ogólne polega na poddaniu pacjenta pod działanie narkozy. Taki rodzaj znieczulenia kojarzy się z zabiegiem chirurgicznym i salą operacyjną. Przeprowadzenie jego wymaga określonych warunków pod względem wyposażenia sali oraz posiadania wymaganego sprzętu, a także kompetencji personelu.

Bezpieczne i bezbólowe zabiegi stomatologiczne

Centrum Stomatologii Citomed współpracuje z wykwalifikowanymi specjalistami, a leczenie w znieczuleniu ogólnym odbywa się w warunkach szpitalnych placówki CitoCare. Leczenie stomatologiczne pod narkozą przebiega w profesjonalnie przygotowanym i wyposażonym bloku operacyjnym. Podczas leczenia zębów pod narkozą, pacjent jest pod opieką stomatologiczną oraz anestezjologiczną. Poza dentystą obecny jest anestezjolog w asyście dwóch pielęgniarek, w tym jednej pielęgniarki anestezjologicznej, która asystuje przy znieczuleniu ogólnym. Jest także personel, którego zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo i samopoczucie pacjenta już na sali pooperacyjnej.

dentysta Toruń

Wykonanie zabiegu stomatologicznego w narkozie zaczyna się od kwalifikacji dentystycznej, podczas której brane są pod uwagę dostępne metody znieczulenia. Znieczulenie ogólne nie zawsze będzie konieczne, ale zdarzają się sytuację, w których są jedynym rozwiązaniem. Lekarz dentysta oceni możliwość przyjęcia przez pacjenta danego znieczulenia i jeśli zaleci znieczulenie ogólne, skieruje pacjenta na dalsze badania, które ocenią możliwość wykonania takiego zabiegu.

Kwalifikacja na znieczulenie ogólne

Zabieg stomatologiczny nie zawsze jest możliwy do wykonania na zwykłym fotelu dentystycznym. Są osoby, które cierpią na dentofobię, czyli wykazują trudny do opanowania lęk, przed leczeniem zębów. Dlatego znieczulenie ogólne jest to często jedyna opcja na wykonanie leczenia stomatologicznego. Często na taki zabieg decydują się także osoby niepełnosprawne, upośledzone czy zmagające się z chorobami, które uniemożliwiają leczenie jamy ustnej bez narkozy na fotelu u dentysty.

Na leczenie zębów w narkozie decydują się osoby, które potrzebują kompleksowego leczenia jamy ustnej. Osoby te mają sporo ubytków i z oszczędności czasu poprzez ograniczenie wizyt u dentysty, decydują się na leczenie jednoetapowe pod wpływem działania narkozy. Istnieją schorzenia, które dyskwalifikują osoby do wykonywania takiego zabiegu, dlatego zawsze najpierw przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Lekarz musi dowiedzieć się, czy pacjent nie posiada żadnej choroby, która uniemożliwiłaby przeprowadzenie zabiegu dentystycznego pod narkozą. Wykrycie jakiegokolwiek schorzenia uniemożliwiającego poddaniu pacjenta pod narkozę będzie przeciwskazaniem i wykluczy możliwość do wykonania zabiegu.

Najczęstszym przeciwskazaniem do wykonania zabiegu stomatologicznego w narkozie są takie choroby jak: cukrzyca, choroby serca i nerek oraz uczulenie na środki znieczulające. Także choroby sezonowe jak grypa, zapalenie gardła, krtani lub płuc będą przeciwskazaniem poddania pacjenta narkozie. Aby wykluczyć wymienione schorzenia, sugerujemy wykonanie kompleksowych badań bezpośrednio przed zabiegiem. Dla pełnego bezpieczeństwa zabiegu pacjent przechodzi także kwalifikację anestezjologiczną. W sytuacji, gdy pacjent nie posiada schorzeń dyskwalifikujących go do wykonania zabiegu stomatologicznego w narkozie, ten rodzaj zabiegu jest bezpieczny i z powodzeniem może być przeprowadzany u osób dorosłych, a także u dzieci.

Przebieg leczenia w znieczuleniu ogólnym

Dentysta po zakwalifikowaniu pacjenta na zabieg kieruje go do Szpitala CitoCare, gdzie zostaną wykonane niezbędne badania. Tylko z kompletem najświeższych badań anestezjolog może zakwalifikować pacjenta na zabieg i zdecydować o bezpiecznym znieczuleniu.

Podczas zabiegu w narkozie pacjent traci całkowicie świadomość, dlatego zabieg jest wykonywany całkowicie bezboleśnie, ale także komfortowo dla pacjenta. Poddanie się narkozie jest gwarancją całkowitego zniesienia bólu oraz strachu przed fotelem dentystycznym. Pacjent pozbywa się lęku i może oddać się w ręce lekarza stomatologa, który podczas jednego zabiegu może wyleczyć kompleksowo uzębienie pacjenta. Po wykonanym zabiegu pacjent przez około 2 godziny odzyskuje świadomość i sprawność pod troskliwym okiem personelu lekarzy i pielęgniarek na sali pooperacyjnej.