Genu valgum: co to dokładnie jest?
W języku medycznym mówimy, że genu valgum należy do rodziny zaburzeń ustawienia kości udowej i piszczelowej w płaszczyźnie czołowej. Jest to deformacja nóg, która powoduje kolana w kształcie litery X. W potocznym języku mówimy czasem o koślawych kolanach.
W przypadku genu valgum, mamy do czynienia z odchyleniem osi kość udowa – piszczel: kość udowa jest kością udową, kość piszczelowa jest kością łydkową. Skutkiem tego jest nieprawidłowe wysunięcie kolana do wewnątrz ciała.
Nie należy mylić genu valgum („nogi w kształcie litery X”) z genu varum. W przypadku genu varum, nogi są (przeciwnie) wygięte: w przeciwieństwie do genu valgum (gdzie kolana wystają do wewnątrz), kolana wystają na zewnątrz sylwetki.
Kto jest dotknięty i jakie są objawy?
Genu valgum może rozwinąć się po niedostatecznie wyleczonym złamaniu kości piszczelowej lub udowej. U dzieci koślawość jest powszechna i zazwyczaj koryguje się samoistnie (tzn. bez konieczności leczenia) około 4-5 roku życia. To samo dotyczy fizjologicznego genu varum, który nie jest uważany za nieprawidłowy do 3 roku życia.
Otyłość i nadwaga przyczyniają się do uwypuklenia genu valgum. Dla przypomnienia otyłość jest definiowana jako wskaźnik masy ciała (BMI) większy niż 30, podczas gdy nadwaga jest definiowana jako BMI większy niż 25. Wskaźnik masy ciała (BMI) oblicza się dzieląc wagę (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony wcześniej do kwadratu, czyli pomnożony przez siebie.
Koślawość jest łatwo rozpoznawalna. Osoby z koślawością autentyczną mają kolana stykające się ze sobą i nie są w stanie zbliżyć do siebie kostek.